Ingezonden brief: windturbines
- Gegevens
- Geschreven door Willem van der Mee
Windturbines in Wijk bij Duurstede: verwoestend voor ons landschap en een achterhaalde zaak. Regelmatig kom ik de laatste tijd artikelen in de krant tegen over het plaatsen van windturbines aan de rand van Wijk bij Duurstede. Ik dacht dat reeds in 2004 duidelijk was geworden dat de inwoners van Wijk bij Duurstede dit niet willen! Mede omdat dit een zeer grove inbreuk maakt op de kwaliteit van de open ruimte en het landschap, en omdat het ernstige effecten heeft op de totale woonomgeving. Ik heb begrepen dat deze, normaal al kolossale windturbines, hier zeker 150 meter hoog worden, dus nog veel hoger dan de Domtoren (112 m.) in Utrecht, en die kunnen wij hier, vanuit Wijk bij Duurstede, bij helder weer al bijna zien. Dat betekent dus dat je onder andere - in de winter zéker - bijvoorbeeld vanuit ons prachtig kasteelpark van deze kolossale windturbines kunt “genietenâ€.
Ik begrijp de politieke wil aangaande deze zaak in Wijk bij Duurstede niet. Hebben ze jarenlang gestreden en geprocedeerd om het vervuilde profiel van Wijk bij Duurstede door de grote betonsilo’s op het haventerrein te voorkomen, willen ze tot ieders verbazing slechts luttele jaren later aan de andere kant van ons mooie “Wijk†nog veel grotere en nog wanstaltiger gedrochten bouwen; gedrochten die het totale profiel van Wijk bij Duurstede voor decennia zullen verminken. Maar ‘als je er met je rug naartoe gaat staan dan zie je ze niet, en uiteindelijk gaan ze op in het natuurlijke landschap’ zeggen verschillende voorstanders. Mocht deze zeer twijfelachtige uitspraak waar zijn, dan ervaar je nog altijd het flitseffect en hoor je nog altijd het zoemen van de wieken, en het geluid van uiteenspattende vogels die juist hun aanvliegroutes hebben waar deze gedrochten komen te staan, omdat daar de meeste wind waait!!
Zorg voor het milieu is natuurlijk voor iedereen een belangrijke zaak en zeker niet het exclusieve domein van onze linkse “broeders en zusters†maar je moet zaken wel in het juiste perspectief blijven zien en niet voortborduren op achterhaalde politieke stokpaardjes. Kijk naar wat er veranderd in deze wereld: zonnepanelen zijn inmiddels 80% goedkoper geworden en vele internationale studies hebben uitgewezen dat zonne-energie, ook op kortere termijn, de toekomst is. Toch wil een aantal politici (veelal gestuurd door het landelijk kader) in Wijk bij Duurstede daar niet mee aan de slag, zij bewandelen liever platgetreden paden die veiliger zijn voor hun politiek spel!
In feite is het ook eigenlijk meer een spel van bedrijven zoals Eneco en Blue Bear Energy die een aantal naïeve politieke partijen voor hun karretjes hebben gespannen; er valt veel geld te verdienen door hoge subsidies binnen te halen en tegelijk kan men een groen imago bouwen, wat natuurlijk beter verkoopt en meer winst oplevert ten behoeve van de te verdienen bonussen! Veel geld gaat er om in de business van de windenergie: er is uitgezocht dat voor heel Nederland (periode 2003-2020) de kosten (verliezen dus!) op windenergie € 27 miljard bedragen aan subsidies voor bedrijven, premies voor gemeentes, boeren en landeigenaren plus de nodige planschadeposten voor omwonenden. Als u denkt dat u hiervoor uiteindelijk de rekening niet betaalt, dan heeft u het mis: de energienota zal zeker blijven stijgen, de olieprijs blijft maatgevend, en de bouw- en onderhoudskosten worden echt wel doorberekend aan u als klant! En die € 27 miljard van onze overheid, die gaat u betalen door huurverhogingen en allerlei belastingverhogingen etc. en daarbij komt dan ook nog de bewezen waardedaling van uw onroerend goed, tot op kilometers afstand van de geplaatste windturbines. En dat alles voor iets wat niet of nauwelijks effect heeft op onze energie- en klimaatproblemen.
Inmiddels overwegen meer en meer landen om te stoppen met het plaatsen van windturbines op land; Engeland is daar een goed voorbeeld van, daar is men al daadwerkelijk gestopt, met als redenen de verwaarloosbare bijdrage die windenergie levert aan de oplossing van onze energie- en klimaatproblemen én de enorme verwoestende impact die het op het landschap heeft.
Moeten wij hier in Wijk bij Duurstede dan wel aan de windturbines?
Willem van der Mee


